Sztuki walki

Sztuki walki, znane również pod nazwą systemów walki, uczą sposobów walki wręcz, zazwyczaj bez użycia broni. Podstawą nauki wszelkich sztuk walki jest trening, który zazwyczaj uczy umiejętności opanowania agresji, samoobrony, poprawia wydolność organizmu oraz uczy panowania nad emocjami.

W ciągu XX wieku, większość wiedzy jaką świat zachodu zdobywał o sztukach walki bazowała na kinematografii i stworzyła nieprawdziwy obraz sugerujący, że sztuki walki to domena krajów azjatyckich. Tymczasem od zarania dziejów ludzie na całym świecie uczyli się metod obrony przed przeciwnikami, także bez użycia broni. W rezultacie na świecie istnieje dziś wiele systemów walki, które są aktywnie trenowane i rozwijane.

Martial arts

Termin “Sztuki walki” został przetłumaczony w 1920, w japońsko-angielskim słowniku Takenobu z japońskiego bu-gei lub bu-jutsu (武術): “sztuka/umiejętność zachowań militarnych”. Definicja została przetłumaczona bezpośrednio z chińskiego określenia wushu (pinyin: wǔ shù; Kantoński: mou seut), dosłownie, “sztuka walki”, oznaczająca wszystkie sposoby chińskich walk.

To określenie jest troche mylne w języku polskim. Jego dokładne znaczenie powinno brzmieć “metody walki” i zawierać takie elementy jak walka powietrzna, broń snajperska, miny, czołgi czy walka morska, jednak przyjęło się określać tą nazwą sformalizowane systemy walki bez nowoczesnych technologii.

źródło: wikipedia

Authors

Related posts

Top