Pilka nozna

EURO 2012 bez barier

EURO 2012 bez barier – także dla niewidomych i niedowidzących 12 marca 2012 11:27 W Centrum Olimpijskim w Warszawie rozpoczęło się dwudniowe seminarium szkoleniowe dla

EURO 2012 bez barier – także dla niewidomych i niedowidzących

12 marca 2012 11:27

W Centrum Olimpijskim w Warszawie rozpoczęło się dwudniowe seminarium szkoleniowe dla wolontariuszy, którzy niewidomym i niedowidzącym fanom podczas meczów UEFA EURO 2012 będą świadczyć przełomową usługę audiodeskryptywnego komentowania spotkań na żywo. W Polsce to absolutna nowość. Projekt wchodzi w skład Oficjalnego Programu Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012?, którego wdrożenie koordynuje spółka PL.2012.

ryh_inclusion Audiodeskrypcja to specjalny komentarz z dodatkowymi informacjami dla osób, które nie mogą zobaczyć stadionu oraz tego co się dzieje na murawie i na trybunach. Specjalnie przeszkoleni komentatorzy zapewnią dodatkową narrację, która opisuje wszystkie znaczące informacje wizualne, takie jak język ciała, wyraz twarzy, krajobraz, ruchy, ubrania, kolory i wszystko inne, co jest ważne w opisywaniu obrazu, miejsca, meczu, wydarzenia lub atmosfery wokół. Podczas meczu dobrze przeszkolony komentator powinien opisywać co się dzieje na boisku zamiast mówić o statystykach, lub zbyt obszernie podsumowywać poprzednią akcję. Szkolenie komentatorów obejmuje wprowadzenie do świadomości wizualnej oraz ćwiczenia głosu i technik komentowania.

– Eksperci, którzy szkolą grupę 20 wolontariuszy i wolontariuszek z kilku miast Polski mają bardzo duże doświadczenie ? komentowali dla niewidomych i niedowidzących fanów spotkania podczas EURO 2008 i świadczą tę usługę do dziś, nie tylko podczas imprez sportowych ? mówi Monika Chabior, Koordynator Projektów Społecznych w PL.2012. ? Część uczestników seminarium jest dziennikarzami radiowymi, niektórzy z nich mają już doświadczenie w prowadzeniu audiodeskrypcji podczas imprez kulturalnych.

Sprzęt do audiodeskrypcji finansuje UEFA i po zakończeniu EURO 2012 pozostanie on w Polsce. Projekt wchodzi w skład Oficjalnego Programu Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012?, którego wdrożenie koordynuje spółka PL.2012. Organizatorem seminarium jest CAFE – Centrum Dostępu do piłki nożnej w Europie, a sponsorowane jest przez (EPAS) ?Poszerzoną Częściową Umowę w Sprawie Sportu”, Radę Europy i UEFA.

A to już wiesz?  SwiatObrazu.pl poleca pand 400 prezentów pod choinkę

– Będziemy wraz z CAFE i innymi społecznymi partnerami intensywnie pracować nad tym, aby optymalnie wykorzystać sprzęt do audiodeskrypcji także po EURO 2012 ? dodaje Monika Chabior. ? Zależy nam na tym, aby organizatorzy imprez masowych, nie tylko tych związanych ze sportem zaczęli myśleć o osobach niepełnosprawnych jako o ważnym potencjalnym kliencie. Chcemy, aby stało się to standardem obowiązującym w całej Polsce ? tak jak jest w Europie.

* * * * * * * * * * * * * *

Informacje o spółce PL.2012

PL.2012 jest spółką celową Ministra Sportu i Turystyki, która została powołana na mocy Ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 z dnia 7 września 2007 roku. Na mocy ustawy spółka wykonuje działania koordynacyjne i kontrolne związane z przygotowaniami do Euro 2012 realizowanymi przez stronę publiczną.
Spółka realizuje swoje działania w oparciu o Mapę Drogową, czyli precyzyjny plan działań we wszystkich obszarach przygotowań kraju do Turnieju. W realizację poszczególnych projektów i zadań zaangażowanych jest dziś ponad 170 podmiotów w całym kraju, których działania są koordynowane w imieniu Ministra Sportu i Turystyki właśnie przez PL.2012.
Spółka celowa Ministra Sportu i Turystyki PL.2012 koordynuje i kontroluje ponad 200 projektów organizacyjnych, które będą miały kluczowe znaczenie dla jakości Turnieju w 2012 roku. Projekty te obejmują takie obszary, jak na przykład bezpieczeństwo, opieka medyczna i ratownictwo, organizacja transportu, wolontariat oraz jakość obsługi gości.
Spółka PL.2012 kontroluje i monitoruje także 219 projektów infrastrukturalnych realizowanych przez właściwe podmioty odpowiedzialne za ich wykonanie.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy