LIFESTYLE Sport

Białoruś na start. Różnorodność w nowoczesnym wydaniu

Organizacja światowej klasy imprezy sportowej na Białorusi potwierdza potencjał

Data publikacji: 2019-05-31
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Białoruś na start. Różnorodność w nowoczesnym wydaniu
Kategoria: LIFESTYLE, Sport

Organizacja światowej klasy imprezy sportowej na Białorusi potwierdza potencjał kraju-gospodarza.

Białoruś na start. Różnorodność w nowoczesnym wydaniu LIFESTYLE, Sport - Organizacja światowej klasy imprezy sportowej na Białorusi potwierdza potencjał kraju-gospodarza.

II Igrzyska Europejskie rozpoczną się lada moment. To wyjątkowe wydarzenie sportowe odbędzie się w stolicy Białorusi, Mińsku, w dniach 21 ─ 30 czerwca 2019 r. W tym roku weźmie w nim udział ponad 4000 sportowców z 50 krajów, rywalizujących o 200 kompletów medali w 15 konkurencjach sportowych (spośród 23 dyscyplin). Białoruś ma jednak do zaoferowania o wiele więcej niż tylko emocje i wydarzenia sportowe.

Białoruś w skrócie

Republika Białorusi jest uznawana za zielone serce Europy. Kraj przyciąga miłośników przyrody oraz historii. Białoruś uzyskała niepodległość w 1991 r. i wraz z innymi państwami była jednym z założycieli ONZ w 1945 r. Jest także członkiem Wspólnoty Niepodległych Państw, OUBZ oraz EUG. Białoruś należy również do Ruchu Państw Niezaangażowanych. Graniczy z Polską, Litwą, Łotwą, Ukrainą i Rosją.

Sport

W samym Mińsku znajduje się 3600 obiektów sportowych, dzięki czemu miasto oferuje wiele sportowych atrakcji i wydarzeń. W 2014 r. Mińsk był gospodarzem Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie IIHF, w 2016 r. odbyły się tam Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie szybkim w Mińsku-Arenie, a w 2019 r. Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie figurowym. W tym roku II Igrzyska Europejskie przyciągną tysiące gości do dwunastu mińskich obiektów. Ponadto w ośmiu dyscyplinach sportowcy powalczą o przepustkę olimpijską do Tokio w 2020 r. Są wśród nich łucznictwo, lekkoatletyka, badminton, kolarstwo, judo, karate, strzelectwo i tenis stołowy.

Innowacje i biznes

Białoruś osiąga sukcesy w sektorze IT. Ponad miliard ludzi w 193 krajach korzysta z aplikacji mobilnych firm funkcjonujących w białoruskim Hi-Tech parku. Ponad 90 procent oprogramowania, które tam powstaje, jest eksportowane do Europy, WNP i USA.

Główne gałęzie białoruskiej gospodarki to przemysł wytwórczy, rolnictwo, handel, transport i technologie komunikacyjne. PKB w 2017 r. wyniósł 54 miliardy dolarów. Do największych przedsiębiorstw należą: Białoruskie Linie Lotnicze Belavia, fabryka samochodów BelAZ i  producent opon Belshina. Białoruś znajduje się również w strefie budowy Nowego Jedwabnego Szlaku.

A to już wiesz?  ASICS wspiera biegaczy w czasach społecznej kwarantanny

 

 

Polityka

Ostatnio Republika Białorusi odegrała ważną rolę dyplomatyczną. W stolicy podpisano Porozumienia Mińskie służące zawieszeniu broni we wschodniej Ukrainie, a także budowaniu dialogu między Rosją a Europą.

Kultura

Setki tysięcy turystów odwiedzają Białoruś ze względu na bogate dziedzictwo kulturowe. Ich uwagę przykuwają barokowe kościoły, a także piękne zamki, jak choćby ten w Mirze oraz pałacowy kompleks w Nieświeżu – oba obiekty zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ulica Kastryčnickaja z charakterystycznym street-artem, tętniące życiem targowiska i monumentalna Aleja Niepodległości przyciągają turystów szukających ciekawych miejsc, a także śladów przeszłości.

Dynamiczny rozwój, potencjał i postęp Białorusi odzwierciedla współczesna, niebanalna architektura (np. budynek Biblioteki Narodowej), rewitalizacja przestrzeni postindustrialnych, tętniące życiem kawiarnie i centra kulturalne, takie jak Korpus, czy wreszcie  globalne sukcesy start-upów z sektora IT.

Kuchnia

Kuchnia białoruska jest mieszanką kuchni słowiańskiej, żydowskiej i niemieckiej. Większość potraw to proste przepisy połączone z wyszukaną kuchnią szlachecką. Białorusini są dumni ze swojej kuchni, w której wykorzystują głównie lokalne składniki. Do najpopularniejszych potraw należą: machanka (gulasz pieczony), vereshchaka (domowe kiełbaski), draniki (grube placki ziemniaczane) i syrok (miękki twaróg z polewą czekoladową).

Więcej informacji na temat II Igrzysk Europejskich można znaleźć na stronie: https://minsk2019.by/en

 

Kontakt dla mediów:

 

Irmina Dzyr-Rainka
PRIMUM Public Relations
Partner Media Consulta International
Tel.: + 48 22 690 67 49
E-mail: [email protected]

Mateusz Krycki

PRIMUM Public Relations

Partner Media Consulta International
Tel.: + 48 696 403 363
E-mail: [email protected]

 

***

O Komitecie Organizacyjnym Igrzysk Europejskich Mińsk 2019  (MEGOC)

Komitet Organizacyjny II Igrzysk Europejskich 2019 w Mińsku został utworzony w styczniu 2017 r., a przewodniczy mu premier Republiki Białorusi Siergiej Rumas. Z ramienia MEGOC za za organizację II Igrzysk Europejskich odpowiada dyrektor generalny George Katulin (sekretarz generalny Komitetu Olimpijskiego Białorusi) wraz z czterema zastępcami: Anatolem Kotau, Siarhei Shablyką, Arkadzi Maleyeu i Aliaksandrem Yatsko.

A to już wiesz?  Wiosenne narciarstwo w dolinie Stubaital

 

O Europejskich Komitetach Olimpijskich (EOC)

Europejskie Komitety Olimpijskie (EOC) są organem zrzeszającym 50 krajowych komitetów olimpijskich w Europie. EOC są zaangażowane w rozpowszechnianie wartości olimpijskich, a także w promowanie sportu i zdrowego stylu życia w całej Europie.

EOC wspierają takie oddolne inicjatywy sportowe jak Igrzyska Europejskie, Olimpijski Festiwal Młodzieży Europejskiej czy Igrzyska Małych Państw Europy.

Misją EOC jest również wzmacnianie rozwoju sportów olimpijskich w Europie poprzez wspieranie działań 50 krajowych komitetów i ścisłą współpracę z federacjami europejskimi, agencjami rządowymi, sportowcami i komitetami organizacyjnymi. EOC działają na rzecz Europy żyjącej sportem, sportowymi świętami i sukcesami.

Więcej informacji o EOC można znaleźć tutaj: http://www.eurolympic.org/

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Białoruś na start. Różnorodność w nowoczesnym wydaniu LIFESTYLE, Sport - Organizacja światowej klasy imprezy sportowej na Białorusi potwierdza potencjał kraju-gospodarza.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Sport

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy